Mistäköhän voisi johtua että win 7:ssa aika näkyy oikein ja Fedora 11:sta kello on aina kolme tuntia edellä oikeaa aikaa? Kun vaihdan aikaa fedorassa myös win7 aika muuttuu vääräksi. Kummassakin käyttiksessä aikavyöhyke on asetettu oikein.
[quote=“durazell, post:1, topic:832”]Mistäköhän voisi johtua että win 7:ssa aika näkyy oikein ja Fedora 11:sta kello on aina kolme tuntia edellä oikeaa aikaa? Kun vaihdan aikaa fedorassa myös win7 aika muuttuu vääräksi. Kummassakin käyttiksessä aikavyöhyke on asetettu oikein.
Johtuu varmaankin siitä, että Windows kuvittelee laitteistokellon olevan paikallisessa ajassa, kun taas Linux on säädetty ymmärtämään sen olevan UTC-ajassa (Greenwichin aika). Linux-asennusohjelmat yleensä kysyvät tätä asetusta, ja riippuu sitten ohjelman käyttäjäystävällisyydestä, ymmärtääkö käyttäjä valita oikean vaihtoehdon.
Fedorassa pysyvän asetuksen voi muuttaa ainakin muokkaamalla asetustiedoston /etc/sysconfig/clock UTC-alkuinen rivi muotoon
[pre]UTC=false[/pre]