Se Vanhasen hakema ‘lahja Suomen kouluille’ näkyy Hesarissakin
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Valtiosihteeriksi+nostettu+Mikko+Alkio+junaili+Microsoftin+lahjoituksen+kouluille/1135233656929
"Se ei välttämättä ole lahjoitus. Se on vaan teknologiaa, joka tarjotaan suomalaisille kouluille, ei yksinkertainen lahjapaketti. En tiedä, miten paljon se vaatii räätälöintiä kouluissa. Peruskysymys on, että siitä voi myös kieltäytyä"ja on varmaankin alustariippumaton?
EDIT: tässä vähän parempaa uutista Kauniaisista
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Linux+ratkaisi+koulun+rahapulmat+Kauniaisissa/1135233656934
Myös kymmeniä vanhoja tietokoneita eli "raatoja", jotka Windows-ympäristössä olisivat jo käyttökelvottomia, voitiin valjastaa päätteiksi.Tämäpä olikin ylläri ;)
Yrityksen toimitusjohtaja Jouni Lintu kertoo, että parin viime vuoden aikana peruskoulut ovat innostuneet Linuxista. Hän arvioi, että Suomessa on 10–15 paikkakuntaa, joissa on Linux-koneita "merkittävässä määrin luokissa".Toivotaan että leviäminen jatkuu :)