Pitkään hyvin palvellut HP:n monitoimilaitteeni (mustesuihkutulostin, skanneri & monitoimilaite) sanoi vähän aikaa jatkuneen oikuttelun jälkeen lopullisesti poks ja uusi vastaavanlainen laite pitäisi saada tilalle.
Tärkeää olisi hyvä tulostuslaatu ja hyvä Linux-yhteensopivuus. Skannerin laatu ei ole niiiiiin tärkeä asia, mutta mielellään saisi sekin kelvollista laatua tehdä. Hinta mielellään alle 100€, mutta jos saatte minut vakuutettua jonkin kalliimman laitteen hyvyydestä niin voi siitä varmaankin joustaa… Ja kertokaa mielellänne myös omakohtaisia kokemuksianne näistä laitteista.
Ei kyllä kokemuksia, mutta merkissä kannattanee pysyä koska HP on tunnetusti Linux/avoinsofta-ystävällisin tulostimia valmistava yritys.
Canon ja Samsungkin saattavat toimia, mutta se on enemmän tai vähemmän yhteisön varassa että toimii kunnolla ja automaattiseti.